Az emberek többsége hajlandó többet fizetni az utazás során, ha azzal olyan szolgáltatásokat vehet igénybe, amelyekkel csökkentheti az utazása környezeti lábnyomát.
Az Euromonitor International globális piackutató cég 2023-as Fenntartható Utazási Indexében 99 országot vizsgált. A vállalat ezek közül azonosította, hogy melyik volt a világ 20 legfenntarthatóbb országa turisztikai szempontból 2022-ben. A mutató 56 indikátort vesz számításba, amelyeknek három fő típusa létezik. Olyan mutatók, amelyek a célállomáson élők boldogságának, egyenlőségének és társadalmi igazságosságának mértékét jelzik. Emellett olyanok, amelyek számszerűsítik az idegenforgalom helyi környezetre gyakorolt hatásait. Továbbá olyan mutatók, amelyek a turizmus általános állapotát, így például az infrastruktúra minőségét vagy a nemzetközi kereslettől való függést jelölik.

A világ legfenntarthatóbb utazási célpontja három kivételével Európában tálható. Az index alapján Svédország áll az élen. A skandináv állam célja, hogy az évtized végére a világ legfenntarthatóbb és legvonzóbb innovációs célpontjává tegye az országot. A svédek ennek megvalósításába rengeteg időt és pénzt fektetnek. Stockholm tömegközlekedése 2017 óta csak megújuló energiát használ, valamint az állam több mint 250 szállodát és szálláshelyet ösztönöz a Nordic Ecolabel szigorú környezetvédelmi tanúsítvány követelményeinek való megfelelésre.

A második helyen Finnország, a harmadikon Ausztria található, és ez utóbbi a társadalmi fenntarthatóság szempontjából az első helyen végzett. Ez magában foglalja az egyenlőségre, a tisztességes munkahelyekre, a jövedelem igazságos elosztására, az alapvető szükségletekhez való hozzáférésre, az egészségügyre és a befogadásra való összpontosítást.
A 10 legfenntarthatóbb ország
- Svédország
- Finnország
- Ausztria
- Észtország
- Norvégia
- Szlovákia
- Szlovénia
- Izland
- Lettország
- Svájc
A 2023-as Fenntartható Utazási Index a tavalyi év tíz legfenntarthatóbb városi úti célját is sorra vette. Ezek földrajzi eloszlása már diverzifikáltabb: egy Ausztráliában, hét Európában, kettő pedig Észak-Amerikában található. Melbourne azzal emelkedett ki, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez megújuló energiaforrások felhasználására alakított át épületeket, zöldítette az utcáit, továbbá több ismeretterjesztő rendezvényt tartott a karbonsemlegességről. Az ausztrál város klíma- és biodiverzitási vészhelyzetet hirdetett, hogy 2040-re elérje a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást. Ennek érdekében 2026-ig tartó programot indított, aminek a kulcsa a villamosításra való áttérés és a megújuló energiaforrások, például a napelemek alkalmazása.
A világ legfenntarthatóbb városai
- Melbourne
- Madrid
- Sevilla
- Stockholm
- Tallinn
- Torontó
- Mallorca
- Las Vegas
- Lisszabon
- München
A turisták közel 80 százaléka legalább tizedével hajlandó többet költeni, ha azzal kisebb környezeti lábnyomot hagy maga után. Sőt, az utazók 41 százaléka akár 30 százalékkal is hajlandó többet költeni kaland- és ökoturizmus céljából. Ez pedig jelentős szám, figyelembe véve azt, hogy a megélhetés a világ nagy részén nehezebb lett – írta a vg.hu.